- Štítky blogu
- zdraví
- zdravá výživa
- doplňky stravy
- zdravě
- dr.Popov
- zdavý životní styl
- do plavek
- vitamín c
- klouby
- tipy
- vitamíny
- vláknina
- diy
- pleť
- kloubní výživa
- péče o pleť
- léto
- strava
- výživa
- na klouby
- popáleniny
- domácnost
- doplněk stravy
- první pomoc
- práce
- peru
- herbář
- superfood
- stres
- migréna
- na bolest
- vrásky
- kolagen
- menopauza
- skladování potravin
- psyllium
- zero waste
- akoupim
- snídaně
- kaše
- hubnutí
- kapky
- krása
- krém
- pohyb
- bylinky
- chůze
- geladring
- recyklace
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od našich zpravodajů. Od receptů až po akční ceny. Rozesíláme max 2x za měsíc.
Z deníčku báby kořenářky
Sběr bylinek je už od dávných dob opředený řadou pověr. Práce kořenářů a bylinářů byla něčím záhadným a tajemným. Kdy je nejlepší bylinky sbírat, aby si zachovaly svou magickou sílu?
Úplněk
Určitým druhům bylin měl úplněk dodávat speciální kouzelnou moc. Jednalo se například o kapradí, kontryhel nebo kopřivu.
Nov
Za úplňku je možná dobře vidět, ale pokud se chystáte na sběr kořene pampelišky, vyplatí se vám vypravit se pro něj právě o půlnoci za temného novu. Proč? Úplněk vytahuje léčivé látky bylin od kořene vzhůru. Během novu je proces obrácený, takže nejvíce léčivých látek se nachází právě v kořeni. Co víc chtít? Hlavně si nezapomeňte baterku!
Poledne
Ne vždy je nutné vydávat se do lesa za tmy, některé rostliny je totiž ideální sbírat právě v pravé poledne. Jedná se hlavně o byliny, které potřebují hodně slunečního světla. Dvanáctá je čas pro sběr třezalky, pampeliškových květů nebo podbělu. Jen si dejte pozor, ať nepotkáte polednici!
Jaké bylinky vám mohou pomoci a na co si dát pozor?
Ginkgo
Často přehlížený strom, který je velmi známý ve světě čínské medicíny. Jeho listy využijí především studenti ve zkouškovém období, jelikož má schopnost nastartovat váš mozek. Pomáhá bojovat s Alzheimerem a demencí.
Je třeba si dát pozor a nepřehánět to s jeho konzumací, zvláště pro osoby trpící potížemi s játry.
Tea Tree olej
Tea tree pochází z Austrálie a obsahuje olej, který se používá nejčastěji při boji s akné a nedokonalostmi pleti.
Rozhodně bychom ho neměli požívat vnitřně, mohlo by to skončit otravou. Dlouhodobé užívání koncentrovaného tea tree oleje může negativně ovlivňovat hormony v těle.
Echinacea
Květy echinacei jsou po staletí užívána v medicíně, ať už je to ve formě čajů, extraktů nebo různých šťáv. Nejčastěji se využívá při krátkodobém nachlazení. Dokáže nastartovat váš imunitní systém a bojovat tak proti nežádoucím virům.
Levandule
Trpíte panickými záchvaty a úzkostí? Pak je možná na čase zkusit levandulový polštářek, olej nebo extrakt. Levandule pomáhá při spánkových potížích, uklidňuje organismus a poradí si i s onemocněním dásní nebo zubů. Je silně protizánětlivá.
Může navodit alergickou reakci nebo podráždit kůži, pokud to s ní přeženete.
Heřmánek
Stejně jako levandule má i heřmánek antistresové účinky. Je to jedna z nejuniverzálnějších bylinek, kterou můžete bezpečně užívat poměrně často.
Na pozoru by se měli mít lidé beroucí léky na ředění krve.