- Štítky blogu
- zdraví
- zdravá výživa
- doplňky stravy
- zdravě
- dr.Popov
- zdavý životní styl
- do plavek
- vitamín c
- klouby
- tipy
- vitamíny
- vláknina
- diy
- pleť
- kloubní výživa
- péče o pleť
- léto
- strava
- výživa
- na klouby
- popáleniny
- domácnost
- doplněk stravy
- první pomoc
- práce
- peru
- herbář
- superfood
- stres
- migréna
- na bolest
- vrásky
- kolagen
- menopauza
- skladování potravin
- psyllium
- zero waste
- akoupim
- snídaně
- kaše
- hubnutí
- kapky
- krása
- krém
- pohyb
- bylinky
- chůze
- geladring
- recyklace
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od našich zpravodajů. Od receptů až po akční ceny. Rozesíláme max 2x za měsíc.
Chytrého nepálí a hlupák se nedá!
Krém, sluneční brýle a něco na hlavu. Svatá trojice snad každého léta. Jak ale vybrat ten správný ochranný faktor opalovacího krému a nepadnout přitom do marketingové léčky kosmetických firem? Jak vlastně ochranné faktory fungují?
V antickém Římě a později v období renesance, za královny Alžběty, byla bílá pleť ideálem krásy a znakem urozenosti. Dívky zvýrazňovaly svou bledost křídami a různými bílými pudry. Extrémem bylo olovo přidávané do krémů a make-upů, kvůli bělícím účinkům. Podle barvy pleti se dalo poznat, jestli pracujete a jste chudí anebo urození a prací si vydělávat nemusíte. Chudí lidé bývali opálení, protože celé dny trávili venku na sluníčku, na poli a tak podobně. Oproti tomu bohatí a urození lidé trávili čas ve stínu svých panství a slunci se tak vyhýbali. Podle toho vypadala i jejich pleť.
Jak je tomu dnes? Opalování je pro mnoho z nás nedílnou součástí léta a bohužel, s přílišným pobytem na sluníčku se pojí i nepříjemná popálení, úpal, úžeh a dehydratace. Jak si vybrat správný opalovací krém a předejít tak nepříjemnostem?
Sluneční záření dopadá na vaši pokožku a vy po chvíli zpozorujete jemné hnědnutí kůže. Hnědá barva je reakcí těla na nebezpečí, které opalování představuje. Vaše tělo začne produkovat melanin – pigment, který záření pohlcuje a zabraňuje tak dalšímu opalování/spalování. Někteří lidé mají schopnost vytvářet pigment ve větším množství a rychleji, proto se snáze opalují. Ti, co takové štěstí nemají, skončí brzy červení jako raci. Zarudlá bolavá kůže je způsobena velkým poškozením buněk a jejich odumřením.
Co je to SPF faktor? Sun Protection Factor je ochranný faktor označený číslem, které udává, jak dlouho můžeme být na slunci. Například pokud mám opalovací krém s nízkým ochranným faktorem (15), tak místo 10 minut můžu být na sluníčku 150 minut (15x10).
Škála SPF faktoru není lineární!
Ochranný faktor 15 blokuje 93% UVB záření.
Ochranný faktor 30 blokuje 97% UVB záření
Ochranný faktor 50 blokuje 98% UVB záření.
Takže pokud se vám prodejce snaží vnutit krém s ochranným faktorem 50 za dvojnásobek ceny krému s faktorem 30, jedná se o marketingový tah, na který byste určitě neměli skočit.
Kromě SPF faktoru je důležitá souvislá vrstva krému. Měli bychom se ideálně každé 2-3 hodiny znovu namazat.
Dejte si pozor na UVA záření, které způsobuje stárnutí pokožky a zrychluje tvorbu vrásek. Hledejte proto krémy, kde je specificky napsáno, že vás ochrání i proti UVA záření.
POZOR! UVA záření proniká i přes sklo.
Dávat byste si měli pozor i na určité potraviny, jako například limetku, třezalku nebo celer, které zvyšují citlivost pokožky a činí ji náchylnější ke spálení.
Co když se spálíte?
Vyzkoušejte třeba Heřmánkovou mast, která zklidňuje poraněnou pokožku a urychluje regeneraci. Je přírodní, bez chemie a skvěle se hodí i pro děti.