- Štítky blogu
- zdraví
- zdravá výživa
- doplňky stravy
- zdravě
- dr.Popov
- zdavý životní styl
- do plavek
- vitamín c
- klouby
- tipy
- vitamíny
- vláknina
- diy
- pleť
- kloubní výživa
- péče o pleť
- léto
- strava
- výživa
- na klouby
- popáleniny
- domácnost
- doplněk stravy
- první pomoc
- práce
- peru
- herbář
- superfood
- stres
- migréna
- na bolest
- vrásky
- kolagen
- menopauza
- skladování potravin
- psyllium
- zero waste
- akoupim
- snídaně
- kaše
- hubnutí
- kapky
- krása
- krém
- pohyb
- bylinky
- chůze
- geladring
- recyklace
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od našich zpravodajů. Od receptů až po akční ceny. Rozesíláme max 2x za měsíc.
Trepanace na migrénu? Jde to i jinak!
„Trepanace“ je pojem, který pochází ze starořeckého slova „trypanon“ což znamená vrták. Jde o metodu, při níž je ostrým hrotem vyvrtána malá dírka do lebky pacienta. V dnešní době lékaři využívají podobný přístup, zvaný kraniotomie, při operaci mozku. Při takovém zákroku je malá část lebeční kosti odstraněna, aby se lékař k orgánu vůbec dostal. Na rozdíl od trepanace je u kraniotomie obvyklé kost opět zacelit. Kraniotomie je velmi náročný zákrok, a proto se provádí jen v krajních případech, jako například u mozkového nádoru nebo aneurysmatu.
Motivace předků
Kde naši předkové na metodu trepanace přišli je velice obtížné zjistit. Podle archeologických nálezů byla trepanace poměrně rozšířená již od doby Neolitu a na různých místech se prováděla z různých důvodů.
Hippokrates doporučoval provést trepanaci v případě, že u pacienta došlo k nějaké infekci a je nutné dostat z lebky ven hnis. Francouzský lékař Mondeville zase obhajoval trepanaci v případě, že se doktor snaží pacienta vyděsit, aby dosáhl vyššího honoráře.
V Maďarsku byla zase trepanace prováděna jako rituální posmrtný obřad. V jiných evropských zemích bylo běžné navrtat lebku ještě zaživa při různých mentálních onemocněních nebo po epileptických záchvatech.
Jedním z mnoha důvodů penetrace byla i migréna. Lidé věřili, že bolest hlavy při migréně způsobuje něco, co tlačí na lebku a je nutné tlaku ulevit, čemuž mělo pomoci ono provrtání lebky. V dnešní době máme naštěstí k dispozici méně drastické prostředky. Například léčivé bylinné kapky Migresan s obsahem kopretiny, levandule a řebříčku pomáhají při migrenózních stavech a navozují pocit klidu a uvolnění. Stačí si uvařit čaj a přidat 20 kapek Migresanu.
Pokud vás migréna přepadne na cestách, doporučujeme mít v kabelce či batohu cestovní balení masážního oleje Migrenol, který stačí natřít na zátylek a čelo. Díky mentolu bude i příjemně chladit.