- Štítky blogu
- zdraví
- zdravá výživa
- doplňky stravy
- zdravě
- dr.Popov
- zdavý životní styl
- do plavek
- vitamín c
- klouby
- tipy
- vitamíny
- vláknina
- diy
- pleť
- kloubní výživa
- péče o pleť
- léto
- strava
- výživa
- na klouby
- popáleniny
- domácnost
- doplněk stravy
- první pomoc
- práce
- peru
- herbář
- superfood
- stres
- migréna
- na bolest
- vrásky
- kolagen
- menopauza
- skladování potravin
- psyllium
- zero waste
- akoupim
- snídaně
- kaše
- hubnutí
- kapky
- krása
- krém
- pohyb
- bylinky
- chůze
- geladring
- recyklace
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách od našich zpravodajů. Od receptů až po akční ceny. Rozesíláme max 2x za měsíc.
10 tipů jak na spánek!
Snažíte se zhubnout na letní sezónu, ale zatím neúspěšně? Na vině může být i nedostatek spánku!
Kvalitní spánek je pro naše tělo stejně důležitý, jako zdravá strava nebo psychická pohoda. Podle nejrůznějších studií může mít nedostatek spánku negativní vliv na náš metabolismus a mozkovou aktivitu.[1][2][3]
Naše schopnost vydržet dlouho do noci vzhůru a brzy ráno vstávat se s věkem rapidně snižuje a tělo nám často vypoví službu ve chvíli, kdy se nám to nejméně hodí. Nenechte to zajít tak daleko a udělejte něco pro své zdraví hned!
Tady je pár tipů na zlepšení kvality vašeho spánku:
Sluneční světlo
Sluneční světlo je pro vaše tělo jako přírodní hodiny. Říká vám, kdy je čas vstávat a kdy je čas jít spát. Snažte se nevyhýbat se slunečním paprskům právě během dne. Práce v zatemněné kanceláři vašemu tělu rozhodně nepomůže. Světlo vás nabije energií a pomůže vám zvýšit výkon během dne a kvalitu spánku přes noc. [4]
Během odpoledne se vyhýbejte modrému světlu
Monitor vašeho počítače, display vašeho mobilu či tabletu vydává modré světlo, které má opačný efekt na vaše tělo než sluneční záření. Místo mobilu usínejte raději s knížkou nebo si stáhněte aplikaci, která, modré světlo blokuje.
Kofein
Místo odpolední kávy vsaďte na čaj nebo cereální nápoje (Caro, melta).
Čas
Snažte se chodit spát a vstávat vždy ve stejný čas. Nepravidelný spánkový rytmus může rozhodit hladinu melatoninu, též známého pod názvem “spánkový hormon”, ve vašem těle.
Např. Pokud potřebujete vstávat v 7 hodin ráno, jděte spát ideálně v 10 nejpozději 11 hodin večer. Po pár týdnech nebudete potřebovat ani budík.
Noční svačinka
Snažte se, aby vaše poslední jídlo bylo 1 hodinu – 1,5 hodiny před spaním. Zapomeňte na pravidlo nízkosacharidové večeře, to už dávno neplatí. Nezapomeňte, že jít spát hladový je stejně tak špatné, jako jít spát přejedený.
Prázdná hlava
Naučte se jednoduše vypnout. Zkuste mít vedle postele kousek papíru, na který si zaznamenávejte všechny obavy, nepříjemné myšlenky, odložené úkoly a starosti, které vás před spaním napadají a brání vám usnout. Tím že si je napíšete, dáte vašemu mozku možnost na ně zapomenout a budete usínat mnohem klidnější.
Pohodlný polštář a matrace
I když se to může zdát jako maličkost, možná potřebujete měkčí/tvrdší matraci, aby se vám lépe spalo. Poraďte se v obchodě s prodavačem a zeptejte se na možnost vrácení produktu v případě, že by vám nevyhovoval.
Sprcha
Dejte si před spaním sprchu nebo si napusťte vanu a dopřejte si relaxační koupel. Budete se cítit svěží a klidnější.
Postel
Používejte postel pouze na spaní, neučte se pracovat v posteli, učit se v posteli apod. Když naučíte svůj mozek jednoduchou rovnici postel=spánek, budete usínat mnohem rychleji a předejdete tak nekonečnému počítání oveček.
Prostředí
Většina lidí nejlépe usíná při teplotách okolo 17-20 stupňů, ale kromě teploty je velmi důležitá i kvalita vzduchu v místnosti. Zkuste osvěžovač vzduchu od Dr. Popova, který pomáhá při psychické únavě, nespavosti a stresu. Aktivní obsažené látky působí příznivě na lidský organismus.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17308390
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19955752
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23319909
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8340561